en-U بهترین رنگ مرغ، سفید یا زرد کهربایی؟ - صنایع غذایی بهپرورآریا

بهترین رنگ مرغ، سفید یا زرد کهربایی؟

مرغ سالم را بشناسیم
آوریل 9, 2017

کاتالوگ دیجیتال محصولات گروه بهپرورآریا، زنجیره یکپارچه تولید و توزیع گوشت مرغ

بهترین رنگ مرغ، سفید یا زرد کهربایی؟

برخی مرغ‌ها بوی زهم می‌دهند. تعدادی گوشت نرم و برخی گوشت سفت دارند. بعضی زرد رنگ و تعدادی سفید رنگ هستند. دلیل این همه تفاوت میان مرغ‌های کشتارگاه چیست؟
این که مرغ در طول دوره پرورش چه خوراکی مصرف کرده باشد مثلا پودر ماهی خورده باشد، چه داروهایی مصرف کرده باشد و این که آیا بالانس بین چربی و پروتئین در تغذیه و گوشت مرغ رعایت شده یا خیر همه می‌تواند در طعم و بوی مرغ اثرگذار باشد.
هر چه مرغ جوان‌تر باشد گوشتش لطیف‌تر است و مرغ سالم، باید رنگ زرد کهربایی داشته باشد و باز هم یک باور کاملا اشتباه خانواده‌ها این است که تصور می‌کنند بدن مرغ باید مثل برف سفید باشد. همین موضوع هم زمینه‌ساز تقلب در برخی کشتارگاه‌ها می‌شود که مرغ‌ها را برای سفید شدن، مدتی در آب‌ حاوی درصد بالایی از کلر نگهداری می‌کنند. البته تغذیه مرغ تا حدودی روی رنگ آن اثر دارد، ولی در مجموع رنگ زرد کهربایی بهترین رنگ برای مرغ خام است. رنگ مرغ، بوی محوطه شکمی و بوی زیر بال مرغ برای مصرف‌کننده عام می‌تواند تا حدی نشان‌دهنده تازگی یا کهنگی مرغ باشد که نباید بوی فساد و گندیدگی از این قسمت‌ها به مشام برسد.

گوشت مرغ در معرض چه آلودگی هایی قرار دارد؟

هیچ کدام از مشکلاتی که برای گوشت مرغ شمرده می شوند به اندازه وجود آنتی بیوتیک، سلامت را تهدید نمی کند. در صورتی که بدن مقدار زیادی آنتی بیوتیک را به شکل مستمر دریافت کند، کم کم میکروب ها در برابر آنتی بیوتیک مقاوم می شوند. از همین روست که بعضی می گویند در گذشته اگر آنتی بیوتیک می خوردم، بیماری ام به سرعت بهبود پیدا می کرد، اما حالا دیگر این دارو اثر سابق را روی من ندارد و انگار تاثیرش را از دست داده است! در چنین شرایطی می توان گفت میکروب ها به آنتی بیوتیک ها عادت کرده اند و با وجود آنها دیگر از بین نمی روند. علاوه بر این گوشت مرغ یکی از مستعدترین انواع گوشت در آلوده شدن به حساب می آید. دو باکتری شیگلا و سالمونلا نوع عمده باکتری هایی هستند که در صورت مصرف مشکلات متعددی را برای فرد به وجود می آورند. ازجمله اینکه ممکن است فرد دچار ناراحتی های گوارشی نظیر تهوع و استفراغ شود.

1 دیدگاه

  1. GreggCarse گفت:

    Хорошая статья

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *